Пратиоци

субота, 10. октобар 2009.

Desert "PAVLOVA"

Kada se nekome zivotni put zacrta od samog sekunda rodjenja onda je to dar boziji.
Rodila se kao nedonosce pa su je ususkavali perjem i vatom da bi se njeno maleno telo lakse prilagodjavalo novoj sredini. Njena majka je, iako siromasna pralja, svoju neznu pahuljicu brizno negovala i cuvala. Kad je stasala i ojacala zapocinje svoj elegantni pohod na baletske podijume celog sveta.

Ocaravala je gde god da se pojavi krhkom naturom i neprevazidjeno skladnom figurom.
Trepetavu baletsku ulogu "umiruceg labuda" je svojom improvizacijom, od 130 sekundi, dovela do savrsenstva po cemu ce je pamtiti sav umetnicki svet.

O Ani Pavlovoj je mnogo toga napisano a njen tajnovito tanani zivot i danas izaziva i golica mastu.

Snazan utisak koji je ostavljala na ljude zadreo je i u oblast kulinarstva pa je cuveni kuvar njoj u cast izmislio i oformio desert koji i izgledom podseca na "umiruceg labude s krvavom mrljom" bas kao sto je i u baletskoj predstavi odigrano.

Bela packa s krvavo rubin crvenom kopcom i asocijativno nas danas podseca, gledajuci na *Tortu "Pavlova", na umiruceg labuda u njenoj interpretaciji!





Desert "PAVLOVA"


    -175 gr prah secera umutiti s 3 belanca, 1 kasicicom belog vinskog ili vocnog sirceta, 1 kasicicom jestivog skroba, umutiti po francuskom nacinu za pravljenje - fr. meringue-a, rus. merenga, it. meringa, nem. baiser-a
    -od smese formirati "gnezdo" dijametra 20 cm, visine 6 cm
    -ispeci da kora u obliku gnezda ostane potpuno bela (tj. tek neznatno potamni), da ne promeni datu formu i da ne popuca, pri temperaturi od 150 C 1 sat (ili nizoj temperaturi od 120-130 C u zavisnosti od jacine rerne)
    -iskljuciti rernu a "gnezdo" ostavite u rerni sve dok se temperatura potpuno ne ohladi
    -na 1 sat do služenja torte, ne ranije, umutiti od 3 dl slatke pavlake slag, njime napuniti "gnezdo" a preko dodati voce po izboru (jagode, maline, borovnice, ribizle)
    -tortu ukrasiti vocem umocenim u sneg od belanaca provucenim kroz prah secer, stvorivsi tzv. efekat "inje"





Mogu se praviti i porciona "mala gnezda" - korpice uz pomoć poslasticarskog fiseka:
-napraviti dno u spiralu jednom sirinom modle a drugom modlom (sa sarom) stranice, isusene-ispecene korpice premazati rastopljenom belom cokoladom, dodati razno voce



Izrada meringue-a:


*francuski nacin

    Francuske puslice koje mogu da se suse ili jednostavno koriste samo kao ukras za deserte se prave u sledećoj proporciji:

2 belanca na 115 gr secera

-prvo se umute belanca u gustu penu, zatim doda polovina secera, dalje muti da se secer sjedini a zatim dodaje ostatak secera i muti do guste slatke pene (dalja obrada je univerzalna tj. susenje u rerni na niskoj temperaturi)


*svajcarski nacin

    Svajcarski merengi se prave s malo vise secera tj. sa 125 gr secera i 2 belanca ali se sve muti na pari uz ravnomerno zagrevanje.
Sluzi za ukrasavanje deserta ili kao dodatak konditerskoj smesi u daljoj obradi.


*italijanski nacin

    Italijanski "meringa" se prave na taj način što se od
-250 gr secera i 60 ml vode ukuva sirup do gustine takozvanog stepena "meki balon"
Lako ohladjeni sirup se u tankom mlazu dodaje u već umucenu cvrstu penu od 5 belanaca za sve vreme muteci mixerom dok se sav sirup ne upotrebi.
Tako pripremljena masa za meringe biva svetla i cakli se.


    Ako želite da se merengi zarumene potrebno ih je peci kratko na visokoj temperaturi (220-250 C).

    Da bi merengi ostali beli potrebno ih je susiti u rerni pri temperaturi od 100 C u vremenu od 1 do 3 sata u zavisnosti od dalje namene.
Neki merengi se suse čak i do 5 sati ali na temperaturi od 60 C i s pomoću klina - drska drvene varjace koja se stavlja u vrata rerne radi održavanja niske temperature.

    Danas postoji oko 600 raznih recepata Torte "PAVLOVA" a u poslednje vreme dve zemlje, Australija i Novi Zeland, vode kulinarski "rat" za primat nad originalnom i prvom verzijom ove torte.

Po nekima istorija ovog deserta datira jos iz 1929. godine kada je Ana Pavlova sa svojom trupom od petnaest clanova, na cijem je celu bila, boravila na turneji po Zapadnoj Australiji.
Legendarnu balerinu su dolazili mnogi da vide a boravak i gostoprimstvo, u malom gradu Pert-u, joj je ukazala i vlasnica Hotela "Esplanada", gospodja Pakston, u kome je Ana odsela.
Glavni kuvar Esplanade je tada bio cuveni Herbert Sachs australijanac nemackog porekla. Na insistiranje svoje gazdarice stvorio je ocaravajuci desert. Kada je gospodja Pakston videla tortu koju je Sachs napravio uzviknula je:
"Ovo je kao svetlost kao... Pavlova"!

Da potpuno zadivljujuce.. bas kao sto je i Ana Pavlova bila :)

 http://www.e-gorbunova.ru/job/48-anna-pavlova-russkij-lebed.html

4 коментара:

  1. Čitanje tvojih članaka me odmara a bogami svašta se može i naučiti. Sve sam kopirala i arhivirala, ljubim ta,ćao :-)))

    ОдговориИзбриши
  2. Uzivaj draga moja devojcice!

    Poljubac i Tebi:*

    p.s. E a taman da napisem kako niko nista ne progovara.. premda je vaznije da se cita a komentara ionako dosta na sve strane :))

    ОдговориИзбриши
  3. Pavlova ti je prekrasna, ovi talasici su pravi! Sto ne videh ovaj post pre nego sto sam pocela da pravim onaj moj slucaj:)?

    ОдговориИзбриши
  4. "Sto ne videh ovaj post.."

    Kulinarstvo ti je draga moja Nale kao automobilizam.. samo vozis sta imas i kuliras :))
    Evo ya vozim beli mercedes a ne hvalim se.. premda mi je dosta skromnosti dacu gas :))

    Divna si i opustena sto mi se jako dopada a tortica ce biti da smo zivi i zdravi!

    Samo "vozi" draga i uzivaj :*

    ОдговориИзбриши