Ne znam kako vama ali meni se sve cesce dogadja da prozivljavam "dozivljaj pre dozivljaja".. za divno cudo vec sutradan se, to sto je samo do juce bilo trag u mislima, pretoci u stvarnost.
Neobjasnjivo i tiho mi zagolica mastu pa pomislim da sam makar na trenutak pretekla vreme :)
Naime skoro u Crnoj Gori pisem u svesci mali clanak "Lastina gnezda", koji cu vam sada predstaviti, i kada sam to zavrsila nisam ni slutila da cu sutradan na izletu u Rijeci Crnojevica, koji nisamo ni planirali, videti mnostvo lastavica koje su svile svoja gnezda ispod streha krovova!
Bila sam potpuno iznenadjena slucajnoscu i vezom s mojim prethodnim danom i mislima o tim sladjanim pticicama.
*Lastina gnezda
Egzoticni kineski produkt u vidu polovine soljice za caj dijametra 6 cm je proizvod tj. polufabrikat obavijen velom tajni.
Iako u vecini kulinarskih knjiga ovaj termin "lastina gnezda" oznacava vrstu jela to je ustvari komponent koji sluzi kao sastav za pripremu mnogih jela i supa.
Naime, na liticama golih stena, nekih ostrva Juzno-Kineskog Mora, zive laste Salangani.
"Lastino gnezdo" pripada vrsti morskih proizvoda jer laste za gradnju svojih gnezda, u nedostatku gline i peska, koriste mladice morskih riba koje su tanane kao struna, a koje jos nemaju kosti, u kombinaciji sa morskim algama na kojima se nalaze i niske riblje ikre.
Strune mladica ribe i niske morske trave s ikrom lepe svojom pljuvackom koja se na jakom morskom suncu i vetru susi u cvrst, kao kamen, gradivni materijal. Nastala gnezda tako postaju hranljivi, bez kostiju, ribno-biljni proizvod koji se, ovlaz ociscen spolja sa svih strana, moze bez kvarenja ocuvati dugi niz godina.
Parcici lastinog gnezda se upotrebljavaju po porebi u izradi morskih i mesnih jela i supa.
Pre upotrebe delovi gnezda se dezinfikuju rastvorom oksida bora -
Ba(OH)2 dajuci alkalnu reakciju a zatim natapaju u prokuvalu vodu na 5-24 sata.
Tako natopljeni i u vodi odstajali parcici povecavaju svoj volumen od 8-10 puta u zavisnosti od sastava polufabrikata tj. kolicine ribe, morskih trava i ikre koji gnezdo sadrzi.
Lastino gnezdo je skup proizvod a njegova bledo belo-zuta boja je znak visokog kvaliteta.
Siva, crveno-siva i crna boja lastinih gnezda je odraz nizeg kvaliteta i cene polufabrikata.
Lastinom gnezdu pripisuju i visoka afrodizijacka svojstva zbog idealno ukomponovane kombinacije prirodnih sastojaka plodova mora s pljuvackom ptice.
Crnogorske laste iz prelepog mesta Rijeka Crnojevica mozda bi, cuvenim kineskim Salangani-ma, mogle postati potencijalno kurentne graditeljke premda, sudeci po boji gnezda s gornje fotke, bio bi to samo nedostizan san!
Uzivajte!
kako ovo izgleda na tanjiru?
ОдговориИзбриши